Porady

10 pytań dot. chiptuningu – ekspert odpowiada!

25 lipca 2016
10 pytań dot. chiptuningu – ekspert odpowiada!

fot. materiały redakcyjne

Chiptuning z dnia na dzień zyskuje co raz to większą popularność wśród kierowców. Skąd tak duże zainteresowanie tego typu usługą? Okazuje się, że w dość szybki, bezpieczny i tani sposób możemy podnieść moc praktycznie każdego dowolnego silnika a zwłaszcza wysokoprężnego. Wraz ze wzrostem popularności pojawiają się także liczne pytania ze strony kierowców, którzy z chęcią podnieśliby moc swojego auta jednak mają pewne obawy.

W związku z tym postanowiliśmy wybrać się do zaprzyjaźnionego warsztatu specjalizującego się w tego typu usługach i zadać kilka pytań, które z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości. Poniżej odpowiedzi na pytania naszej redakcji.

1) Chce zwiększyć moc w swoim aucie. Od czego zacząć?

Jeśli chcemy poddać samochód chiptuningowi potrzebne jest szczegółowe sprawdzenie auta. Należy przejrzeć poszczególne podzespoły silnika oraz układu napędowego w celu zweryfikowania, czy nie są nadmiernie wyeksploatowane. Po takim badaniu jesteśmy w stanie określić czy auto nadaje się do tego, aby podnosić moc czy należy wcześniej dokonać napraw.

2) Czy mogę tanio zwiększyć moc silnika?

Tak. Można tanio zwiększyć moc w swoim samochodzie. Chiptuning jest właśnie najtańszą i najszybsza metodą na zwiększenie mocy silnika.

3) Czym jest chiptuning i na czym polega?

Chip tuning jest to elektroniczna zmiana oprogramowania komputera sterującego silnikiem. Polega to na zmodyfikowaniu seryjnego oprogramowania w samochodzie w taki sposób, aby zwiększyć moc i moment obrotowy w silniku. W tym celu zmienia sie dane, które odpowiadają za sterowanie paliwem oraz powietrzem. Chiptuning ma na celu płynne zwiększenie dynamiki silnika w pełnym zakresie obrotów. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego, jednocześnie zmniejszając zużycie paliwa.

4) Ile kosztuje tzw. chiptuning?

Nie da sie jednoznacznie odpowiedzieć ile kosztuje chiptuning. Cena takiej operacji uzależniona jest od tego w jaka jednostkę sterująca wyposażony jest nasz samochód. Im nowsze auto tym bardziej skomplikowane jest oprogramowanie w sterowniku. Koszt takiej usługi w zależności od modelu auta i sterownika zaczyna się od 700zł

5) Jak długo trzeba czekać na wykonanie usługi?

Tutaj również czas jest uzależniony od sterownika. Są sterowniki których przeprogramowanie zajmuje ok 2 godzin, ale są i takie nad którymi trzeba spędzić znacznie więcej czasu.

6) Na jak duży przyrost mocy mogę liczyć?

Większość producentów samochodów pozostawia rezerwy mocy. Chiptuning pozwala nam na wykorzystanie tego zapasu. W zależności od marki pojazdu i silnika przyrosty mocy wahają się od 20% nawet do 50%.

7) Czy jest to bezpieczne dla silnika?

Modyfikacje prawidłowo przeprowadzane i zgodne ze „sztuką tuningu” są bezpieczne dla jednostki napędowej, a żywotność silnika nie ulega zmianie. Każdy układ napędowy ma granice swojej wytrzymałości i jest w stanie przenieść więcej lub mniej mocy i momentu obrotowego. Zmieniając oprogramowanie trzeba brać pod uwagę wytrzymałość podzespołów – tylko wtedy silnik zachowa swoje osiągi przez długi czas.

8) Na co muszę uważać po wykonaniu chiptuningu?

Po wykonaniu chiptuningu nie ma specjalnych wskazań co do użytkowania pojazdu. Auto wykorzystujemy tak jak wcześniej. Należy jedynie pamiętać aby zmieniać olej i filtry na czas a nawet wcześniej. Zapewni to silnikowi odpowiednie zaopatrzenie w paliwo oraz powietrze. Jest to dość istotne gdyż przez zaniedbany przegląd lub serwis, auto może stracić moc np. w wyniku zapchanego filtra paliwa.

9) Mam silnik benzynowy. Czy też mogę zrobić w nim chiptuning?

Tak naprawdę w każdym silniku możemy dokonać chiptuningu. W silnikach benzynowych
turbodoładowanych przyrosty mocy są równie imponujące co w jednostkach wysokoprężnych.
Problem pojawia się z silnikami benzynowymi wolnossącymi. W takich przypadkach rezultaty nie są aż
tak spektakularne – możemy sie spodziewać przyrostów jedynie o kilka procent.

10) Na co zwracać uwagę przy wyborze warsztatu, który wykonuje tego typu usługi?

Wybierając warsztat który ma dokonać modyfikacji sterownika trzeba zwrócić uwagę, czy dysponuje
hamownią. Jest to bardzo przydatne ze względu na to, iż nie każdy silnik jest taki sam, a pomiary na
hamowni pozwalają na indywidualne i bardziej precyzyjne zestrojenie samochodu.

Na pytania odpowiadał Marcin Kubasiak, właściciel firmy „Power UP” specjalizującej się w chiptuningu.
Serdecznie dziękujemy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *