Porady

Co ile wymieniać olej w silniku?

2 czerwca 2016
Co ile wymieniać olej w silniku?

fot. materiały własne

Informację, jaki powinniśmy zastosować olej do silnika, zwykle podaje producent. W instrukcji obsługi znajdziemy rodzaj oleju, który uwzględnia klasyfikację lepkości oraz jakości. Marka ma mniejsze znaczenie, ale wielu kierowców kieruje się właśnie nią. Inni zaś stawiają na niską cenę. Część woli wymieniać olej na własną rękę, pozostali korzystają z pomocy fachowców. Jedno jest pewne, olej do silnika wymaga wymiany, ale nie można tego robić zbyt często. Co nie oznacza również, że całkowite pominięcie tej czynności przyniesie korzyści, choć nie brakuje i tego typu opinii.

Kiedy wymieniać olej w silniku? Silnik napędzany jest nie tylko przez paliwo, ale i przez powietrze. Zanieczyszczone powietrze i brudne paliwo nie służy żadnemu silnikowi. Bardzo ogólnie mówiąc, przy częstszej wymianie filtrów, rzadziej wymieniamy olej. Ale im częściej korzystamy z dróg wiejskich, zapylonych i bezdroży, tym częściej trzeba będzie wymieniać i filtry, i olej. Częstotliwość wymiany musi być więc w dużym stopniu zależna od tego, w jaki sposób eksploatowany jest silnik.

W większości wypadków mówi się o wymianie co 30 000 kilometrów bądź, co dwa lata. Najlepiej jednak sprawdzić w instrukcji. Obecnie stosuje się głównie oleje long life, których technologia jest udoskonalona.

Sugeruje się częstsze wymiany, w zależności od tego, jak sprawdza się dany olej w trudnych warunkach. Nie należy jednak kierować się jego czarnym kolorem, ponieważ ciemnienie oleju świadczy o jego jakości, a także możliwości zbierania zanieczyszczeń.

Jak wybrać odpowiedni olej do silnika?

Produktów tego typu na rynku znajdujemy sporo. Różnią się markami, ceną i poszczególnymi parametrami. Jaki olej do silnika wybrać, by eksploatacja samochodu zadowalała i nie przynosiła niepożądanych wydatków? Pod uwagę bierzemy klasyfikację lepkościową oraz jakościową. Ta pierwszy wyróżnia pięć klas olejów letnich i sześć klas olejów zimowych. Dostępne są również oleje wielosezonowe. Oznaczenie olejów to dwie liczby oraz litera W. Im niższa cyfra przed literą W,  tym olej lepiej radzi sobie w niższym temperaturach. Z kolei druga liczba oznacza temperaturę otoczenia, przy jakiej olej nie traci swoich właściwości. W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się oleje klasy 10W-40.

Biorąc pod uwagę jakość, mamy klasyfikację API bądź europejską ACEA. Tu występuje szereg oznaczeń, uzależnionych od rodzaju silników. Popularne są oleje uniwersalne, które można stosować do silników benzynowych i wysokoprężnych, a także te, które dedykowane są tylko jednemu gatunkowi silnika, głównie chodzi tu o silniki mocno obciążone, wysokoprężne.

Na opakowaniach olejów znajdujemy oznaczenia norm producentów, warto jednak zaglądać do książki serwisowej. W dużej mierze sprawdza się zakup w oleju wedle zalecenia brzmiącego „stosować olej klasy nie niższej niż…”.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Pamiętać należy o tym, że wymianę oleju możemy poczynić na własną rękę tylko wtedy, gdy dysponujemy kanałem pozwalającym dotrzeć do spustu miski olejowej oraz filtra oleju. W innym wypadku będzie to koszt samej robocizny, kształtujący się na poziomie kilkudziesięciu złotych, nawet do 100 zł. Do tego sam koszt wymiany, który może kształtować się na poziomie nawet kilkuset złotych, w zależności od serwisu.

Pamiętać należy również o tym, iż nie powinno być za dużo oleju w silniku. Z drugiej strony sporo większe szkody może wyrządzić jego niedobór. Aby mieć pewność, ile oleju do silnika powinniśmy wlać, należy uwzględnić dolną i górną kreskę na tak zwanym bagnecie. Poziom oleju nie powinien przekraczać ani dolnej granicy, czyli minimum, ani też górnej, czyli maksimum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *