Porady

Czy diesel to same oszczędności?

18 kwietnia 2015
Czy diesel to same oszczędności?

fot. Pixabay

Mit pierwszy – „bo diesel jest tańszy”

Czy diesel jest tańszy? Wszystko zależy od punktu widzenia od wielu zmiennych. Nie ma jednakowej odpowiedzi czy stwierdzenia typu „tak, diesel jest tańszy”. Z pewnością jest tańszy dla osoby, która dużo jeździ, np. w trasie autem nowym. Wtedy faktycznie płaci się tylko za wizyty na stacjach benzynowych oraz przeglądy okresowe. Spalanie jest niższe niż w przypadku silnika benzynowego a wydatki związane z eksploatacją (wymiana filtrów, oleju) jest nieznacznie wyższa lub zbliżona do konkurenta. Dlatego też, wiele firm decyduje się na zakup do swojej floty samochodów wyposażonych w silniki diesla.

Czy zatem popularne stwierdzenie, że „diesel jest tańszy” to mit? Z wyżej przedstawionych informacji wynika, że wcale tak nie jest. Jednak zapomnieliśmy o jednej ważnej rzeczy – nowe samochody wyposażone w silniki diesla są zdecydowanie droższe przy zakupie od swoich benzynowych odpowiedników. Różnica w cenach sięga kilka tysięcy złotych (a czasami i więcej). Jednak nie traktujemy tego jako „obalenie mitu” ponieważ przy odpowiednio intensywnej eksploatacji, wydatki związane z paliwem będą tą różnicę niwelować.

A co w przypadku aut używanych, wyposażonych w silniki diesla, których gwarancja producenta już się skończyła? Tutaj zaczynają się pojawiać wydatki, na które trzeba być przygotowanym…

1 2 3 4 5 6 7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *