Porady

Jak prawidłowo dobierać felgi i opony?

24 sierpnia 2016
Jak prawidłowo dobierać felgi i opony?

fot. materiały redakcyjne

Opony decydują o bezpieczeństwie podczas jazdy. Zmieniając ich rozmiar doprowadzany również do zmiany względem przyczepności samochodu. Dlatego zanim dokonamy zakupu na własną rękę, należy sprawdzić rozmiar opony, która dotąd była zamontowana. Każda opona ma swoje oznaczenie zgodne z normami. Na jej boku znajdziemy ciąg cyfr, wedle schematu: 185/80 R14 82T, które oznaczają kolejno:

 • 185 to liczba definiująca rozmiar opony,
 • 80 to liczba określająca profil opony, czyli stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Im wyższa liczba, tym wyższy bok opony,
 • R14 – określa rozmiar felgi (podawany w calach),
 • 82 – liczba określająca indeks nośności. Jest to wytrzymałość opony na obciążenia. Minimalny indeks nośności zostaje określony przez producenta. Wartość ta wynika z nacisku jadącego pojazdu na koło,
 • T – litera oznaczająca indeks prędkości. T oznacza dopuszczalną prędkość 190km/h. Jednoliterowy znak spotykany jest w samochodach małych i średniej klasy. Oznaczenia dwuliterowe, np. ZR bądź VR stosowane są w samochodach o dopuszczalnej maksymalnej prędkości 210 i 240km/h. Przeważnie są to opony szerokie, o niskim profilu.

Podczas dobierania opon warto kierować się informacjami od producenta. Znaleźć je można:

 • na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa,
 • na słupku po stronie kierowcy,
 • w schowku,
 • w instrukcji obsługi.

Szerokość felgi

Dobierając nowe felgi na uwadze trzeba mieć rozmiar opony oraz szerokość felgi. Przydadzą się w takim wypadku oznaczenia z metki dołączonej do opony bądź też, można skorzystać z tabeli rozmiarów opon i felg. Tym, którzy chcą wybrać opony typu Run Flat, zaleca się stosowanie specjalnie przystosowanych typów posiadających dodatkowy, wewnętrzny rant, który zmniejsza ryzyko zsunięcia się opony w przypadku przebicia.

Jak dobrać rozmiar felgi?

Kupując felgę należy pamiętać o rozmiarze opony, szerokości felgi, ale i łącznej średnicy zakładanego koła. Oznaczenia informują o szerokości i wysokości felgi w calach. Równie ważny jest wskaźnik ET informujący o odległości środka felgi od miejsca styku z tarczą. Wskaźnik ów nazywany jest odsadzeniem felgi i ma znaczenie dla skrętu kół. Im wyższy wskaźnik ET, tym głębiej koło zostaje osadzone we wnęce nadkola. Zbyt płytkie, jak i zbyt głębokie osadzenie powoduje ocieranie o nadkole.

Kolejne parametry, na które trzeba zwracać uwagę to ilość śrub oraz ich rozstaw, a także wielkość piasty w samochodzie. Ta ostatnia uzależnia wybór felgi o odpowiedniej wielkości otworu centralnego.

Sprawdzić należy kolejno wielkość tarcz oraz ich średnicę wraz z odstającymi elementami zacisków. W przypadku chęci zakupu opon o wyższym profilu i stosowaniu mniejszych felg, podzespoły hamulców mogą nie zmieścić się w nowym kole.

Przykładowe oznaczenia, jakie znajdziemy na felgach: 5Jx14H2 ET39, gdzie poszczególne kombinacje to:

 • 5 to szerokość felgi wyrażona w calach,
 • J oznacza profil kołnierza felgi; J stosowany jest w samochodach osobowych, a JJ w terenowych 4×4,
 • 14 to średnica felgi w calach,
 • H2 to profil przekroju felgi,
 • ET39, czyli wskaźnik odsadzenia felgi.

Decydując się na zmianę opon, ale i felg, należy zwrócić uwagę na poszczególne wartości, wskaźniki i rozmiary. Jedna felga pozwala na zamontowanie opon o różnej szerokości, ale najważniejszym jest zachowanie takiego rozmiaru, który nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo poruszania się po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *