Porady

Jaki olej do skrzyni biegów?

26 czerwca 2016
Jaki olej do skrzyni biegów?

fot. motoskrzynie.pl

Zarówno automatyczne, jak i manualne skrzynie biegów wymagają regularnej wymiany oleju. Spełnia on ważne funkcje tak samo, jak w przypadku oleju silnikowego. I choć manualna skrzynia biegów znacznie łatwiej znosi zaniedbania ze strony właścicieli, to i tak brak zainteresowania w tej kwestii może okazać się opłakany w skutkach. A jeszcze bardziej będzie cierpiał portfel tego, którego pojazd wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów.

Olej do skrzyni biegów stanowi zaawansowane technologicznie rozwiązania, gdyż skrzynie biegów obejmują coraz bardziej skomplikowane mechanizmy. Wybór staje się więc kluczowym.

Zatem, jak wybrać olej do skrzyni biegów? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, iż oleje przekładniowe dedykowane skrzyniom biegów dzieli się według klasyfikacji jakościowej oraz lepkościowej. Klasyfikacja API to oznaczenia literowe GL oraz cyfry, od jeden do sześć. Im wyższa cyfra, tym lepsza praca w trudnych warunkach.

Klasyfikacja lepkościowa określa temperatury, w jakich może pracować dany olej. Zbyt gęsty bądź zbyt rzadki olej, jak i inny niż ten, który był stosowany wcześniej skutkować może większym zużyciem skrzyni oraz pogorszeniem zmiany biegów.

Olej do automatycznej skrzyni biegów, to olej typu ATF. Musi odpowiadać specyfikacjom oraz normom producenta danego pojazdu.

Kiedy wymieniać olej w skrzyni biegów?

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej powinna odbywać się, co 30-40 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak jest to pierwsza wymiana, dokonuje się jej po przebiegu około 60-100 tysięcy kilometrów. Z kolei wymiana oleju w skrzyni manualnej, waha się w granicach przebiegu 40-120 tysięcy kilometrów.

Przed wymianą oleju należy się upewnić, jaki jego rodzaj powinien zostać zastosowany. Informację takową znajdziemy w książce serwisowej pojazdu. Należy korzystać z usług specjalistycznych warsztatów przede wszystkim, gdy w grę wchodzi wymiana oleju w skrzyni automatycznej, ponieważ fachowcy są w stanie ocenić stan skrzyni, na podstawie jej wyglądu.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów wymaga od nas większej uwagi, jeśli chodzi o kwestię wymiany oleju. Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie produktu zgodnego z wymogami i specyfikacją producenta danego pojazdu, a nawet skorzystanie ze stosowanego dotąd oleju silnikowego, co jest wskazane między innymi w modelach Hondy sprzed kilku lat.

Olej w tym wypadku wlewa się najczęściej przez bagnet do sprawdzania poziomu. W automacie wymieniamy tylko około 40% oleju, ponieważ pozostała jego część znajduje się w magistrali.

Podczas wymiany oleju należy również pamiętać o dokładnym oczyszczeniu magnesu, w które wyposażone są niektóre korki spustowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *