Porady

Kiedy warto zamontować czujniki cofania w naszym aucie?

12 września 2016
Kiedy warto zamontować czujniki cofania w naszym aucie?

fot. teamtotal.pl

Czujniki cofania montowane są fabrycznie w wielu nowych autach, ale i właściciele starszych pojazdów mogą sobie pozwolić na taki zakup. Spore grono kierowców decyduje się na ich montaż, ponieważ w pewnym stopniu są w stanie ułatwić parkowanie, uczynić je bardziej komfortowym i bezpieczniejszym. Zarówno dla osób poruszających się danym pojazdem, jak i tym, który ewentualnie znajdzie się za nami, a także dla samego pojazdu, który można uchronić przed zbędnymi uszkodzeniami.

Jeśli mamy problem z oceną odległości bądź też nie do końca wyczuliśmy samochód i parkowanie, w szczególności tyłem, a do tego cofanie sprawia nieco kłopotów, czujnik cofania może być przydatny.

Czujniki cofania to przydatny czy niepotrzebny gadżet?

Ocenę przydatności zastosowania takiego rozwiązania należeć powinna jednak do właściciela samochodu, bowiem akcesorium takowe ma swoje wady oraz zalety. Co z czym się je?

Przede wszystkim czujnik cofania jest w stanie dźwiękiem bądź też na ekranie zainstalowanego urządzenia lub łącząc w sobie oba sposoby, poinformować nas, w jakiej odległości znajdujemy się od przeszkody. Czujniki takowe montowane są najczęściej z tyłu samochodu, ponieważ to podczas parkowania tyłem bądź cofania w dużej mierze dochodzi do małych i większych kraks. Nie da się jednak nie zauważyć, iż dźwięk wydawany przez czujnik potrafi być bardzo irytujący. Do tego dochodzi kwestia, iż żaden z dostępnych czujników cofania nie gwarantuje idealnej precyzji. Zazwyczaj pod uwagę trzeba wziąć margines błędu około 30cm. Nadto, niektóre z dostępnych akcesoriów tego typu zadziałają mając za sobą większą przeszkodę, ale nie ostrzegą nas przed małym słupkiem, którego „nie zauważą”.

Na koniec pod uwagę należy wziąć fakt, że nawet najdoskonalszy czujnik nie zastąpi uwagi na drodze i dobrego oka.

Czy jest zatem potrzebny, czy stanowi jedynie gadżet, pozostaje ocenić każdemu na własną rękę. Może bowiem nieco pomóc, zapewnić większe bezpieczeństwo, lepszą ochronę przed uszkodzeniami i zbędnymi zdarzeniami, ale nie zawsze zadziała idealnie i może delikatnie osłabić czujność kierowcy, który bezwzględnie zaufa martwej naturze urządzenia.

Na jakiej zasadzie działa czujnik cofania?

Jak zaś działają czujniki parkowania? W tym wypadku została wykorzystana technologia ultradźwiękowa. Fala ultradźwiękowa jest odbijana, a następnie przenoszona na energię mechaniczną. Podczas napotkania przeszkody odbity sygnał powraca do czujnika i zostaje przekształcony na sygnał elektryczny. MCU przelicza dystans między przeszkodą, a samochodem i przekazuje do kierującego informację, w postaci sygnału dźwiękowego i sygnału wizualnego – zmiennych kolorów.

Na uwadze wciąż trzeba mieć jednak fakt, że dokładność podanej odległości bywa mylna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *