Porady

Ładowanie akumulatora – krok po kroku

4 lipca 2016
Ładowanie akumulatora – krok po kroku

fot. behamot.pl

Rozładowany akumulator to widmo, które spędza sen z powiek każdemu kierowcy. I nierzadko większość musi dostąpić zaszczytu, gdy akurat jego akumulator mówiąc kolokwialnie padnie i unieruchomi auto na długi czas. Co gorsza, w miejscu bądź okolicznościach, kiedy to stojąca pod znakiem zapytania nasza mobilność akurat była niezbędna. Pozostaje zatem ładowanie akumulatora, które wymaga uzbrojenia się w nieco cierpliwości i czasu.

Nowa generacja produktów oferuje urządzenia bezobsługowe, dzięki czemu nie ma konieczności sprawdzania ani uzupełniania poziomu celi z elektrolitami. Akumulatory obsługowe zaś wymagają przynajmniej jednorazowej kontroli w roku, pod względem poziomu płynu.

Bez względu na to, w jaki rodzaj akumulatora wyposażony jest nasz pojazd, pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu jego naładowania. Służy do tego specjalny tester, ale i na własną rękę można sprawdzić, w jakim stanie jest akurat ten element. Przygasające kontrolki i światła oraz silnik, który „na ucho” kiepsko „kręci” sugeruje konieczność podładowania.

W nowych akumulatorach o poziomie naładowania sporo mówią specjalne kontrolki zamieszczone na obudowie. Zielona sugeruje, że wszystko jest w porządku, żółta zaś i czerwona są wskazaniami do zastosowania prostownika. Czarny kolor kontroli to oznaka, że bateria na 100% jest wyczerpana.

Ładowanie akumulatora prostownikiem

Jeśli do dyspozycji mamy prostownik, akumulator możemy podładować samodzielnie. Nie trzeba w tym celu zostawiać swojego pojazdu u mechanika. Ładowanie akumulatora prostownikiem należy zacząć od wykręcenia akumulatora z auta bądź chociażby zdjęcia z niego klem, by nie był podłączony do elektroniki samochodu. Nie zaleca się ładowania bezpośrednio z podłączonym akumulatorem, ponieważ może to trwać znacznie dłużej i jest dość ryzykowne.

Należy dobrać odpowiedni prostownik, najlepiej o mocy 15,5-16,5V. Prostownik winien samoczynnie przerwać ładowanie, gdy akumulator jest już pełny. Podłącza się go do tak zwanych głowic ogniw – dodatniego i ujemnego. W pobliżu nie może znajdować się żadne źródło ognia, ponieważ grozi to wybuchem.

Warto pamiętać o tym, iż akumulator:

  • nie powinien być przeładowany,
  • nie powinien być niedoładowany,
  • nie należy dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii, bo to skraca jego żywotność,
  • jeśli zbyt często „pada”, dobrze jest skontrolować stan auta i sprawdzić, w czym tkwi problem.

Jak długo należy ładować akumulator?

Ładowanie akumulatora wydaje się więc teoretycznie czynnością dość prostą, choć wymagającą pewnej wiedzy i oczywiście cierpliwości. Częściej jednak pojawia się pytanie, jak długo ładować akumulator, by nie przesadzić, ale i móc cieszyć się swobodną jazdą, a nie kolejnym unieruchomieniem, jedynie po dokonanym odpaleniu pojazdu. Przeciętnie jest to czas 10-12h, niezależnie od stanu akumulatora, czyli jedna noc ładowania zwykle jest czasem wystarczającym. Jest to orientacyjny czas. Jeśli po tylu godzinach ładowanie nie przyniosło pożądanych efektów, prawdopodobnie mamy do czynienia z usterką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *