Porady

Światła przeciwmgielne – kiedy stosujemy?

30 czerwca 2016
Światła przeciwmgielne – kiedy stosujemy?

fot. skoda-auto.pl

Światła przeciwmgłowe, a potocznie nazywane światłami przeciwmgielnymi mają na celu zwiększyć widoczność na drodze, przede wszystkim w trakcie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Wyróżniamy światła przeciwmgłowe:

  • przednie, które są nieobowiązkowe. Mogą być stosowane w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza włącznie ze światłami mijania bądź bez nich. Drugim przypadkiem, kiedy można je stosować, jest kręta droga oznaczona odpowiednimi znakami od zmierzchu do świtu, nawet w trakcie dostatecznej widoczności.
  • Obowiązkowe są zaś światła przeciwmgielne tylne, które jednak mogą być stosowane tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50m.

Kodeks drogowy określa precyzyjnie sytuacje, kiedy to dopuszczalne jest używanie świateł przeciwmgielnych, a także, w jaki sposób, a mianowicie:

– „1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1 kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

  1. włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
  2. poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;

2 kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:

  1. włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
  2. korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
  3. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
  4. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.”

Wyłączenie świateł przy poprawiającej się widoczności jest koniecznością, bowiem światła przeciwmgielne umieszczone z tyłu samochodu, mają mocną, czerwoną barwę. Mogą więc powodować oślepianie kierowców poruszających się za samochodem ich poprzedzającym, a do tego mogą spowodować przeoczenie użycia świateł hamowania, które także mają czerwoną barwę.

Kary za jazdę z włączonymi światłami przeciwmgielnymi

W przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego, a w tym wypadku stosowania świateł przeciwmgielnych tylnych przy normalnej przejrzystości powietrza, taryfikator przewiduje mandat w wysokości 200zł oraz 2 punkty karne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *