Wiadomości

Silnik Forda 1.0 Ecoboost zdobywa kolejne nagrody

5 czerwca 2016
Silnik Forda 1.0 Ecoboost zdobywa kolejne nagrody

fot. materiały prasowe

Silnik 1.0 EcoBoost produkcji Forda zdobywa po raz piąty z rzędu tytuł „Międzynarodowego Silnika Roku” w swojej klasie. Ford pokonał tym samym 32 rywali a oceny dokonywało 65 dziennikarzy z całego świata.

Warte uwagi jest to, że z roku na rok konkurencja w tej klasie jest co raz większa i trudniejsza. Wszystko przez modę na tzw. „downsizing”. Metoda ta polega na projektowaniu silników o co raz mniejszej pojemności, redukcji ilości cylindrów oraz dołączaniu turbosprężarek. W ten sposób z małego silnika można uzyskać całkiem przyzwoitą moc ciesząc się mniejszym zużyciem paliwa. Pomimo swoich świetnych zalet słychać wiele negatywnych opinii i emocji związanych z obecnym trendem.

Wracając do tegorocznego zdobywcy nagrody. Silnik 1.0 EcoBoost to 3-cylidrowa jednostka benzynowa z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa dostępna w odmianach 100 KM, 125 KM oraz 140 KM. Silnik ten można znaleźć w aż 11 modelach Forda w tym m.in. w Focusie. Ciekawostką inżynieryjną jest połączenie kolektora wylotowego z głowicą silnika. Tutaj stanowią one jeden element wykonany za pomocą odlewu. Takie rozwiązanie powoduje obniżenie temperatury gazów wylotowych optymalizując w ten sposób skład mieszanki w szerszym zakresie prędkości obrotowych. Do tego wszystkiego należy dołożyć unikalny kształt żeliwnego bloku silnika, który obniża aż o 50% ilość energii potrzebnej do osiągnięcia optymalnej temperatury pracy jednostki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *